21. Ústecký autosalon ve znamení Francie a projektu Tatra do škol

V sobotu 28.září 2019 proběhl 21.ročník tradičního Ústeckého autosalonu v areálu dílen Střední školy automobilní v Ústí nad Orlicí. Tento rok se slaví mimořádně velké množství různých výročí, organizátoři akce si vybrali především 100 let od založení společnosti Citroën, proto byla centrální výstava veteránů věnována francouzským strojům. Na venkovní ploše pak stála řada nákladních automobilů AVIA různých generací, protože i tato značka byla založena právě před 100 lety. Nedílnou součástí autosalonu byla letos navíc výstava mapující historii automobilní školy, která si připomíná 70 let od vzniku odborného učiliště ČSAD v areálu v Hylvátech. A jak jsou již návštěvníci Ústeckého autosalonu zvyklí, samozřejmě nechyběly nové automobily, motocykly a traktory různých značek, představení kaskadérských i tanečních skupin a další doprovodné aktivity. Proto není žádným překvapením, že si cestu na autosalon našlo opět několik tisíc spokojených návštěvníků. V rámci dopoledního programu navíc proběhlo předání nového vozu Škoda Scala pro autoškolu a v odpoledním programu zaujalo slavnostní předávání symbolických klíčů od nové Tatrovky. Pardubický kraj totiž zakoupil nové vozidlo Tatra Phoenix, které ale není dodáno obvyklým způsobem. Do Střední školy automobilní v Ústí nad Orlicí ho přivezou dva kamiony, vozidlo bude rozloženo ve 30 bednách. To je jádro celé myšlenky projektu Tatra do škol, kdy díky spolupráci akciové společnosti Tatra Trucks a jednotlivých krajů se žáci automobilních škol podrobně seznámí s nejmodernější technikou. V rámci svého odborného výcviku vybraná skupina žáků různých oborů pod vedením jednoho proškoleného mistra během několika týdnů tuto neobvyklou stavebnici sestaví na kompletní funkční automobil. A právě slavnostní zahájení této akce proběhlo v sobotu po obědě na pódiu v areálu dílen Střední školy automobilní v Ústí nad Orlicí. Zástupce společnosti Tatra Trucks Petr Neuman, manažer pro klíčové zákazníky, v přítomnosti pana radního pro školství Bohumila Bernáška a samozřejmě ředitele školy Petra Vojtěcha předal plakety s motivem klíče od vozu, jako symbol zahájení procesu stavby nového automobilu. Na pódiu je postupně převzal jak mistr odborného výcviku, pan René Macek, tak všech jedenáct vybraných žáků. Žáky teď čeká vstupní školení výrobních postupů a poté několik týdnů pečlivé práce, aby nová Tatrovka stihla ještě letos výstupní technickou kontrolu v Kopřivnici a zahájení své služby pro Správu a údržbu silnic Pardubického kraje.