Přechod Malé Fatry

V termínu 2. – 3. 10. 2018 jsme uskutečnili 1. ročník přechodu Malé Fatry.

Počasí nás nepřekvapilo. Z nahlášených přeháněk dopoledne (2mm v 11.hod) se stal vytrvalý déšť, který v nadmořské výšce cca 1000m začal přecházet v drobné sněžení.Účastníci byli připraveni i na tuto alternativu, a protože  trasa vedla stále do kopce, nehrozilo prochladnutí ani promoknutí.

Po krátké přestávce v Chatě Pod Suchým, kde se všichni občerstvili horkým čajem a vlastní svačinou, jsme pokračovali na hřeben. Od 1200m byla už souvislá sněhová pokrývka, z toho důvodu jsme raději obešli vrchol Suchý a přes Stratenec (1513m) jsme „ustoupili“ ze sedla Priehyb do nižších poloh. Za alternativu pro nocleh jsme zvolili kemp Varín, kam jsme dorazili cca v 8 hodin večer. Po krátké aklimatizaci proběhla stavba stanů, vlastní večeře a krátká zpětná vazba.

Následující ráno se počasí relativně uklidnilo, ale po sportovním výkonu z předchozího dne jsme se už nechtěli pouštět do větších akcí. Po snídani a úklidu jsme tedy vyrazili pěšky do Strečna, obešli jsme hrad a vydali se na blízkou rozhlednu. Po sestupu zpět již následovala cesta do Žiliny, kde jsme měli cca hodinový rozchod a poté jsme nasedli do vlaku EX, který nás dovezl do České Třebové. Celou akci jsme úspěšně ukončili na vlakovém nádraží v Ústí nad Orlicí okolo 19. hodiny.

K dopravě na přechod jsme využili vlaky a autobusy. Pro cestu na Slovensko nám byla doporučena Včasná jízdenka – slevový program pro země EU. Strava byla vlastní, nocleh  účastníci volili buď ve stanu nebo na chatě. I přes očekávané nízké teploty zvolili téměř všichni studenti možnost vlastního stanu a spacáku.

Dukelský pěší oddíl