Regionální kolo soutěže Autoopravář Junior 2017

Ve čtvrtek 16.března 2017 proběhlo v areálu praktického vyučováno Střední školy automobilní v Ústí nad Orlicí soutěžní klání mladých autoopravářů o postup do celostátního finále této prestižní soutěže. Tato soutěž s více než dvacetiletou tradicí probíhá ve čtyřech kategoriích podle studovaného oboru. Pouze v kategorii Autolakýrník postupuje žák z Vysokého Mýta přímo, protože je to zatím jediná škola v kraji, která tento obor nabízí. To se ale v blízkém časovém horizontu bude měnit, protože od příštího školního roku začínají mladí lakýrníci studovat také v Ústí nad Orlicí. Ústecká automobilka tak bude v kraji jedinou školou s kompletní škálou autoopravárenských oborů.

V dalších třech kategoriích, Automechanik, Autotronik a Karosář junior, muselo tedy proběhnout regionální kolo, ze kterého vzešli reprezentanti Pardubického kraje pro národní finále.

Pořadatelství regionálního kola postupně putuje krajem od školy ke škole, letos se toho zhostila ústecká škola, kam kromě domácích dorazili soutěžit také žáci z Holic a Vysokého Mýta. Bohužel se již po několikáté nezúčastnili automechanici z Přelouče, rozšíření konkurence by soutěži určitě prospělo.

Organizační schéma je již tradiční a odpovídá také finálovému klání, na účastníky soutěže vždy čekají tři typy úkolů, nejdůležitější praktické úlohy jsou doplněny o poznávací úkoly a uzavíracím článkem je test teoretických znalostí. Na přípravě praktických úloh si dali učitelé OV ústecké školy záležet a se zkušenostmi z uplynulých ročníků celostátního finále nachystali pracoviště s nejmodernější diagnostickou a servisní technikou, s jejíž pomocí žáci prováděli předepsané úkony na nejnovějších vozidlech, která v Ústí slouží jako učební pomůcky. K nejzajímavějším patřilo určitě měření geometrie podvozku na Octavii 3.generace s použitím kamerové 3D geometrie Hunter nebo kontrola chladícího okruhu klimatizace na Superbu 3,6 FSI. Pro žáky nejatraktivnějším úkolem pak byla zkušební jízda s novým modelem Hyundai i30, při které odhalovali celou řadu připravených závad. A nebylo by snad ani možné si tuto soutěž představit bez opravy rozvodového mechanismu, tentokrát na nejnovějším vznětovém motoru koncernu VW, 1,6 TDI CR, který pohání celou řadu koncernových vozidel včetně 3.řady Škody Superb.

Z výsledků celodenního soupeření měli největší radost domácí, podařilo se jim zvítězit ve všech třech kategoriích a v celostátním finále tak budou školu a celý kraj reprezentovat tito žáci, Vojtěch Vondráček ze 4.T v kategorii Autotronik, automechanik Lukáš Chovan ze 3.C a s karosáři se utká Marek Černohorský ze 3.D. V souladu s postupovým klíčem je ještě doplní dva žáci z jiných škol, kteří se umístili na druhých místech, o tato postupová místa se zúčastněné školy podělily rovným dílem, z automechaniků postoupil Tomáš Bodlák ze SŠA Holice a z karosářů Michal Dočkal z ISŠT Vysoké Mýto.

Na závěr samozřejmě patří vedle gratulace postupujícím také velké poděkování všem, kteří se na náročné přípravě regionálního kola soutěže podíleli, a všem šesti reprezentantům Pardubického kraje budeme koncem dubna držet palce, aby se v Mladé Boleslavi v náročné konkurenci neztratili a svůj kraj dobře reprezentovali.