Dukláci na Mezinárodním autosalonu Ženeva 2019

Stalo se již tradicí měsíce března navštívit nejprestižnější přehlídku automobilových novinek v Evropě – Ženevský autosalon.  Proto se studenti Střední školy automobilní Ústí nad Orlicí vydali na tuto přehlídku i letos.

      Cesta do Ženevy začala ve středu 13. března na palubě žlutého Neoplanu ústecké dopravní firmy tradičním nočním přesunem přes Německo a krátce i přes Francii do metropole Švýcarské konfederace Bernu. Bern nás přivítal prosluněným ránem a po procházce středověkými uličkami historického centra města jsme dál pokračovali směr Ženeva. Blízkost cíle naší cesty předznamenalo město Lausanne na břehu ženevského jezera vzdálené necelých 60 kilometrů.

       Ženeva nás přivítala odpoledním houstnoucím provozem i již z velké dálky viditelným pověstným vodotryskem Jet de Eau. Klidná procházka centrem města byla jen malou předehrou k tomu, co nás mělo čekat v pátek 15. března na výstavišti Palexpo.  Již ve čtvrtek bylo před luxusními ženevskými hotely k vidění mnoho zaparkovaných skvostů, například Bugatti Veyron, či různé varianty Mercedesů Brabus. Všem nám bylo jasné, že automobily a Ženeva patří v této roční době k sobě, o čemž jsme se měli přesvědčit hned v pátek ráno.

     K branám výstaviště jsme dorazili ještě před otevřením, a tak jsme ten den patřili k prvním návštěvníkům autosalonu. Ten, kdo se ocitl v hale výstaviště poprvé, s velkým zájmem sledoval pohyb tisíců návštěvníků mezi desítkami expozic známých i méně známých značek automobilů – Ferrari, BMW, Mercedes, Rolls – Royce, a koneckonců i naše Škoda – byly celý den obleženy milovníky rychlých kol.

        Prohlédnout si vše, co nás zajímalo, bylo v jednom dni nemožné, a tak při setkání v expozici nám nejbližší značky – Škoda na sklonku dne zazněl nápad vydat se na podzim letošního roku na další přehlídku krásy na čtyřech kolech a to na autosalon Frankfurt 2019. Uvidíme…

V pátek večer jsme pak stejnou noční cestou vyrazili zpět do Ústí. Byla plná dojmů a naplněna dlouhými diskusemi o všem zajímavém, co jsme spatřili. Hlavně však otázkou: „Kdy uvidíme na našich silnicích novinky představené automobilkou Škoda – modely Scala a Kamiq ?“

Karel Kout