Ekologové v Kvasinách

Během měsíce se už podruhé vydala skupinka žáků třetího ročníku oboru Průmyslová ekologie do výrobního závodu Škoda Auto v Kvasinách.
Při první návštěvě jsme absolvovali kompletní vstupní školení pro nové zaměstnance (společně s asi šedesátkou nových). Vyslechli si školení bezpečnosti práce, požární bezpečnosti, ale i nábor odborové organizace. Jen pro připomenutí. V současnosti pracuje v Kvasinách (závod Škoda Auto) ve třech směnách téměř 9000 zaměstnanců z čehož jsou skoro dvě tisícovky cizinců a vyrábí se více než 1000 automobilů denně (modelově Škody Superb, Karoq, Kodiaq a Seat Ateca). Druhá návštěva byla zaměřená na požární bezpečnost a nakládání s odpady. Mimo výrobních linek jsme navštívili lisovny papíru a dřevěných palet, shromaždiště odpadů (kterého se vyprodukuje jako v malém městě-pokud je 9000 obyvatel ještě malé město), ale hlavně zázemí hasičů. Výborně vybavená, před třemi lety postavená, zbrojnice slouží současně jako základna první pomoci se sanitním vozem. Ve službě je neustále pět záchranářů-hasičů. Zaujala nás také strojovna automatického hasícího zařízení s třemi čerpadly s dieselovými motory o výkonu 150kW, která zásobují vodou ze zásobníků o objemu 3000 m3 všechny vodní hasící systémy. Zajímavý byl také záznam ze zkoušky funkce hasícího zařízení lakovny, kdy bylo do prostor vpuštěno 2000 m3  oxidu uhličitého, který vytěsní kyslík nutný pro hoření a ochladí prostor požáru. Největším zážitkem pro všechny byla zkouška záchranné plošiny. Po počátečních obavách jsme všichni sebrali odvahu a nechali se zvednout do výšky 42 metrů a shlédli areál automobilky z koše plošiny. Myslím, že ještě žádná exkurze neměla takovou možnost. Z celého dne není bohužel žádný záznam, protože v celém závodu je přísný zákaz focení. Děkujeme všem průvodcům a přednášejícím za odborný výklad a příjemně strávený den.
Karel Beran