Erasmus + – Budapešť 2023

V rámci programu Erasmus vyrazilo deset našich studentů na pracovní stáž do maďarského hlavního města Budapešti.

V neděli 1.10. jsme se vypravili od naší školy směr Maďarsko. Po šesti hodinách jsme byli v cíli a ubytovali jsme se v hostelu Momento, což byl apartmánový byt s několika pokoji.

Druhý den nás čekalo přivítání od místní agentury Ceba a naší koordinátorky Réky Victor. Po nutné administraci a úvodním školení jsme navštívili pracovní místa. Jednalo se zejména o pneuservisy a autoservisy. V autoservisech čekalo žáky deset pracovních dní, kdy se museli zapojit do kolektivu, naučit se nové postupy práce, terminologii a samostatně plnit zadané úkoly.

Zástupci studentů z oboru Dopravní prostředky navštěvovali dopravní podnik města tzv. BKV.

Každý den odpoledne nebo večer jsme vyráželi poznávat Budapešť. Za zmínku určitě stojí historické centrum města, parlament, zpívající fontána, bazilika sv. Štěpána nebo Rybářská bašta.

O víkendu jsme navštívili zoologickou zahradu a síly do dalšího týdne jsme nabírali v nejkrásnějších maďarských lázních Szechenyi. V neděli pro nás byl připraven průvodce, který nám ukázal Budínský hrad a provedl nás Národním muzeem.

Druhý týden našeho pobytu bylo v servisech více práce, ale žáci vše zvládli s přehledem.

Na závěrečném setkání v agentuře jsme vše zhodnotili, žáci vyslechli krásné pochvaly a sdělili jsme si navzájem zážitky.

Všichni žáci si zaslouží velikou pochvalu. Zvládli jazykovou bariéru, poznali cizí kulturu, získali nové zkušenosti a zejména si vyzkoušeli práci v cizím prostředí, cizí zemi.

Olga Čopianová