Byli jsme na mezinárodní stáži ve Vídni

Devět odvážných chlapců a jedna dívka se koncem ledna vypravili na mezinárodní pracovní zkušenosti do Vídně.  Již měsíce před odjezdem pilovali angličtinu a účastnili se pohovorů v rámci programu ERASMUS+.

Čekala je praxe v automobilovém průmyslu a průmyslové ekologii v délce 2 týdnů. První den při nástupu do autoservisů mnozí z odvážných měli malou dušičku a čekal je první krok do neznáma. Ale všichni byli srdečně přijati a v přátelském duchu se nesl celý pobyt v zahraničí.

Studenti si museli osvojit cestování ve velkoměstě a zvyknout si na multikulturní společnost. Na dílnách se setkávali s Turky, Syřany, ale i Poláky. Ne vždy si vystačili s angličtinou a nutností bylo naučit se aspoň základní fráze v němčině.

Po týdnu pobytu již studenti získali potřebnou sebedůvěru a spolupracovníci jim svěřovali i náročnější pracovní úkoly. Po messengeru začaly chodit fotky, kdo má nejlepší úlovek a kdo pracuje na nejdražší značce auta.

Pobyt ve Vídni jsme nepojali jen jako pracovní zkušenost, ale prozkoumali jsme město skrz na skrz. Navštívili jsme Schönbrunn, ZOO, korunovační klenoty, letiště, Technické muzeum, Přírodovědné muzeum a historické centrum města. Zaujalo nás večerní bruslení před radnicí, plavání v Diana bad a bouldering v centru Vídně.

Jsme rádi, že studenti ze Střední školy automobilní v Ústí nad Orlicí měli vynikající příležitost si upevnit znalost cizího jazyka, nabýt sebedůvěru, získat nezávislost a poznat novou kulturu ve Vídni v rámci programu ERASMUS+.

Praxe v zahraniční je pro mnohé z nich jednou z nejlepších zkušeností v životě a vynikající možností, jak zvýšit vyhlídky budoucího uplatnění na trhu práce.

Marcela Pohanková