Exkurze v soběstačném domu

V září jsme s oborem průmyslové ekologie podnikli exkurzi do soběstačného ekologického domu Větrné kolo u Chocně. Majitel domu nás seznámil s dřevostavbou, která je nezávislá na většině inženýrských sítí. Nevedou sem žádné kabely ani trubky, kromě bezdrátového internetu. Vodu majitel domu používá z vrtu. Elektřina je vyráběna solárními panely, voda ohřívána elektřinou v bojleru. Když není dostatek elektřiny, tak dřevem ve sporáku, kde je výměník, který teplo posílá do bojleru díky samotížnému okruhu (studená voda jde nahoru a teplá dolů bez nutnosti čerpadla). Dům je vytápěn těžkými akumulačními kamny, v nichž stačí zatopit v zimě jednou denně a kamna hřejí celý den.

Jsem ráda, že jsme opět mohli spojit teoretické znalosti získané ve školních lavicích s praktickou ukázkou využití obnovitelných zdrojů v praxi.

Ing. Marcela Pohanková