Konaly se jubilejní 100. TECHNOHRÁTKY

Jubilejní, 100. akci v historii TECHNOhrátek orámovaly motokáry, trenažery, segwaye, řízené modely aut, ale také svěráky, dulčiky, kladiva nebo paletovací vozíky. Projekt, podporující volbu studia technických a odborných oborů, zavítal ve středu 6. října do Střední školy automobilní v Ústí nad Orlicí, která se představila 130 účastníkům z deseti škol z Orlickoústecka a Svitavska. Následný program v učebnách a dílnách, stejně jako veškeré přístroje a technologie potvrdily, že jde nejen o nejmoderněji vybavenou školu s automobilním zařízením v Pardubickém kraji, ale že patří k absolutní špičce i v rámci České republiky.

Při slavnostním zahájení přítomné žáky pozdravili zástupci kraje, pořádající organizace, ředitel školy Petr Vojtěch a také starosta města Petr Hájek.

Devadesát procent výprav tvořili chlapci, ale také dívky během akce zdárně dokazovaly, že jim technické aktivity zdaleka nejsou cizí. V orlickoústecké „automobilce“ ostatně děvčata studují v téměř všech vyučovaných oborech.

Aktéři automobilních TECHNOhrátek se rozdělili na dvě poloviny – tři speciální pracoviště byla připravena v budově školy v Dukelské ulici, stejný počet v areálu dílen v Hylvátech. Z nabídky vyučovaných oborů okusili žáci učební a maturitní obory průmyslová ekologie, mechanik opravář motorových vozidel, silniční doprava, autotronik, autoelektrikář, karosář a autolakýrník.

Názvy všech stanovišť škola označila výstižnými názvy, takže každý účastník už předem věděl, jaké aktivity ho tam čekají. Například stanoviště „Jak to funguje“ posadilo žáky k trenažerům, „Pit stop“ je zaměstnal demontáží a montáží kol na osobním vozidle, v „Ekohrátkách“ poznávali kapaliny obsažené v autě a prověřili si třídění a recyklaci odpadu, zatímco pracoviště „Kam to jedeš“, znamenalo soutěž s modely na závodní dráze.

Tradiční velké ovocné dorty získala v soutěži manuální zručnosti výprava Základní školy Jablonné nad Orlicí, kterou tvořili pouze dva žáci – oba však už byli předem rozhodnuti, že si podají přihlášku právě do SŠ automobilní Ústí nad Orlicí. Ve vědomostním kvízu „Hej Ty, víš to?“ naopak uspěli zástupci domácí Základní školy bratří Čapků.