Naši florbalisté zopakovali historický úspěch

Florbalisté zopakovali historický úspěch na krajské Olympiádě dětí a mládeže

Vítězstvím v okresním kole středních škol, které se konalo 14. prosince 2018 v Č. Třebové, se naše družstvo florbalistů nominovalo na krajskou Olympiádu dětí a mládeže. Ta se uskutečnila 17. ledna 2019 ve víceúčelové hale na Dukle v Pardubicích. Účastníky tohoto klání byli vítězové jednotlivých okresů Pardubického kraje. Do Pardubic se tedy probojovala Střední průmyslová škola potravinářství a služeb Pardubice, Gymnázium Litomyšl, Střední průmyslová škola Chrudim a družstvo naší školy.

Systém turnaje zůstal stejný jako v okresních kolech, tzn. každý s každým na 2 x 10 min hrubého času, přičemž poslední minuta obou poločasů se hrála v čase čistém.

Již předem bylo do role jasných favoritů pasováno družstvo SPŠP a S Pardubice. To mělo ve svém středu 4 hráče, kteří jsou členy základního kádru Sokola Pardubice, který v současné době hraje Superligu, naši nejvyšší florbalovou soutěž a pouhý den předtím získali v superfinále proti celku FBC Liberec Český pohár, druhou nejcennější florbalovou trofej.

My jsme do Pardubic odjížděli s cílem zopakovat alespoň historické maximum v podobě 3. místa, které se podařilo našemu družstvu vybojovat před deseti lety na Olympiádě mládeže ve Svitavách. Tajně jsme však doufali, že při dobré konstelaci by z toho mohlo být i stříbro.

A hned první zápas nás k tomuto cíli velmi výrazně posunul. Ve vyrovnaném souboji s celkem Gymnázia Litomyšl byl po několika šancích na obou stranách a vyloučení Vaška Novotného za sekání, které jsme přečkali celkem v poklidu a hlavně bez obdržené branky, stav skóre po 1. poločase 0 : 0. Druhý poločas se na vlas podobal prvnímu, kvalitní a vyrovnaná hra obou týmů, avšak jen do 5. minuty. V polovině druhé půle byl za faul na našeho hráče vyloučen jeden ze soupeřových obránců. Při přesilovce jsme tým Litomyšle zamkli na jeho polovině a výsledkem našeho soustavného tlaku byla trochu šťastná branka po střele Jirky Tomana a dorážce Tomáše Kmocha, kterou ještě za záda litomyšlského gólmana tečoval jeden z bránících hráčů. Závěr druhého poločasu jsme zvládli na výbornou. Taktickou hrou, kdy jsme se snažili držet míček co nejdéle na svých hokejkách, se nám podařilo těsné vítězství uhájit. V zápase nás opět podržel vynikající Tomáš Šnevajs v brance.

Ke druhému utkání s týmem SPŠP a S Pardubice jsme nastupovali s vědomím, že nemáme co ztratit, neboť Pardubice, jak již bylo řečeno, byly jednoznačným favoritem na celkové vítězství. Úvod zápasu však překvapivě patřil našemu týmu. Měli jsme dvě výborné střelecké příležitosti, které však skvělými zákroky zlikvidoval soupeřův brankář. Hned na to se v brejku ocitl Dan Driml, avšak scházelo mu více klidu na hokejce. Tváří v tvář a při pokusu o „blafák“, soupeřův brankář jeho úmysl vystihl a bravurně zneškodnil. Možná mohl Dan volit spíše střelu, možná by pak … Nicméně branka nepadla a naopak, od této chvíle se na naši branku valil jeden útok za druhým. Výsledkem takového tlaku jsou obvykle góly a ty také vzápětí přišly. Soupeř se dvěma góly v rychlém sledu za sebou ujal vedení. Brankou po krásné individuální akci výborného Michala Macháčka jsme ještě stačili snížit na 1 : 2. V následujících minutách však naši hráči nestačili na rychlost a technickou vyspělost soupeře, a tak byli nuceni faulovat. Vyloučeni za sekání byli postupně Vašek Novotný a Michal „Machy“ Macháček. Obě přesilovky soupeř potrestal, a tak při druhém gólu zvyšovaly Pardubice již na 5 : 1, neboť mezi oběma přesilovkami jsme lovili míček ze sítě ještě jednou. Ke konci zápasu jsme se dostali do několika slibných střeleckých šancí, ale bohužel, proměňování brankových příležitostí v tomto utkání bylo naší největší slabinou. A aby toho nebylo málo, v samém závěru tohoto mače jsme inkasovali ještě jednou. V době, kdy už o výsledku zápasu bylo víceméně rozhodnuto, dostal příležitost i druhý brankář Patrik Hýbl. Výsledek 1 : 6 vypadá hrozivě, ale ve většině času jsme byli favoritovi více než vyrovnaným soupeřem.

Závěrečný zápas s celkem SPŠ Chrudim byl přímým soubojem o druhé místo, neboť v předchozím utkání Gymnázium Litomyšl prohrálo se SPŠP a S Pardubice. Bylo tedy jasné, že Litomyšl do medailového umístění již nezasáhne a skončí v celkovém pořadí na 4. místě. V dosavadním průběhu turnaje totiž získala pouze jediný bod za remízu právě se SPŠ Chrudim.

Do posledního utkání turnaje jsme tedy nastupovali s jistotou třetího místa a tudíž minimálně vyrovnáním historického umístění. My jsme však mysleli výše, tím spíše, když druhé místo nám zajišťovala i remíza. Nechtěli jsme však ponechat nic náhodě, a proto byli hráči nabádáni, aby hráli na vítězství.

Začátek zápasu opět vyrovnaný a z obou stran opatrný, nikdo nechtěl udělat chybu. Avšak ve čtvrté minutě 1. poločasu jsme si vytvořili mírný tlak, výsledkem čehož byl soupeřův faul v naší vyložené šanci a rozhodčím správně nařízený samostatný nájezd. Obrovská možnost ujmout se vedení. K provedení nájezdu byl určen „Machy“ Macháček, náš jeden z nejtechničtějších hráčů. K naší smůle však Michalovu střelu soupeřův brankář akrobatickým zákrokem zlikvidoval. To byl okamžik, který náš tým psychicky nalomil. V následujících minutách jsme totiž po několika sobě jdoucích závarech u naší branky 2x inkasovali. Naši se však nevzdali, bojovali jako lvi a po dvou naprosto stejných situacích, přímo po rozehrání a vynikajících individuálních akcích Tomáše Kmocha, jsme skóre srovnali. V eufórii z takového obratu se nám po dalších třech minutách dokonce podařilo skóre zápasu otočit v náš prospěch. Po střele „Máry“ Marka Kadrmase a několika tečích ve skrumáži před soupeřovou brankou, k překvapení všech, nakonec míček skončil za zády bezmocného chrudimského brankáře. Obrovský výbuch radosti všech hráčů i celé lavičky. Vedeme 3 : 2. V tuto dobu, 4,5 minuty před koncem utkání, jsme byli velmi blízko našemu vysněnému cíli. Hráči byli v této chvíli upozorňováni, aby pokračovali ve hře, která jim doposud přinášela ovoce, tj. důsledná a zodpovědná obrana, rychlý protiútok a kombinační hra před brankou soupeře. V situaci, kdy pouze vítězství zaručovalo soupeři 2. místo, vyvinuli chrudimští obrovský závěrečný nápor. Jeho výsledkem byl nejprve nařízený samostatný nájezd za faul na soupeřova útočníka v našem brankovišti. Do naší klece se postavil Patrik Hýbl a skvělým zákrokem zlikvidoval pokus o blafák. První pohromu jsme tedy úspěšně přežili. Avšak v následujících závěrečných minutách jsme obrovskému tlaku soupeře již neodolali. Dvěma rychlými góly, po obléhání naší branky, se Chrudimi podařilo skóre otočit. Prohráváme 3 : 4. V čase 18:28 min., tedy 1,5 min. před koncem utkání, jsme ve snaze srovnat skóre zápasu, vrhli vše do útoku. Podařilo se nám usadit se na polovině soupeře. V nervy drásající koncovce náš gól, kterým bychom skóre opět srovnali a případná remíza nám zaručila 2. místo, visel stále ve vzduchu. Opak byl však pravdou. Po naší střele, kterou chrudimští zadáci se štěstím zblokovali, se k odraženému míčku dostal soupeř a po brejkové situaci se mu podařilo skórovat popáté. Stav 3 : 5 už v posledních několika vteřinách Chrudim udržela a uhájila tak, myslím si, velmi šťastné vítězství, zajišťující druhé místo v turnaji. Pro nás smolné utkání a velké zklamání vzhledem k tomu, jak příznivě se pro nás utkání vyvíjelo. Byli jsme kousíček od velkého úspěchu. Hráčům nelze nic vytknout, bojovali, makali, plnili taktické pokyny, ale sport už je prostě takový, tentokráte měl toho pověstného kousku štěstíčka více soupeř.

Naše sestava:

brankáři: T. Šnevajs, P. Hýbl

útočníci: M. Macháček, T. Kmoch, P. Doleček, M. Kadrmas, M. Jehlička, Š. Tyrychtr, M. Beran, J. Tomšíček

obránci: V. Novotný, D. Driml, J. Toman, M. Dostál, J. Boštík, T. Rais

 

Výsledky:

SPŠP a S Pardubice – SPŠ Chrudim 4 : 2

SŠA Ústí n/Orl. – Gymnázium Litomyšl 1 : 0

SPŠP a S Pardubice – SŠA Ústí n/Orl. 6 : 1

Gymnázium Litomyšl – SPŠ Chrudim 1 : 1

SPŠP a S Pardubice – Gymnázium Litomyšl 4 : 3

SŠA Ústí n/Orl. – SPŠ Chrudim 3 : 5

 

Konečné pořadí krajského kola Olympiády dětí a mládeže Pce kraje:

1. SPŠP a S Pardubice 3 3 0 0 14 : 6 9 b.

2. SPŠ Chrudim 3 1 1 1 8 : 8 4 b.

3. SŠA Ústí n/Orl. 3 1 0 2 5 : 11 3 b.

4. Gymnázium Litomyšl 3 0 1 2 4 : 6 1 b.

Na závěr bych chtěl tímto poděkovat všem hráčům, kteří se v mužstvu vystřídali počínaje okrskovým kolem a konče krajskou Olympiádou, za vzornou a úspěšnou reprezentaci, propagaci naší školy a dosažení skvělého výsledku.

Vl. Kolář