Naši mladí autoopraváři uspěli v národním finále

V týdnu po velikonočních svátcích opět proběhlo ve Škoda Training Centru v Mladé Boleslavi tradiční finále celostátní soutěže Autoopravář Junior 2017. V této soutěži žáků automobilních oborů s více než dvacetiletou tradicí se vždy utkají žáci tří učebních a jednoho maturitního oboru, podle kterých je soutěž rozdělena na čtyři kategorie. Protože se každoročně soutěže účastní přes 4000 žáků z více než 120 škol, probíhají nejdříve školní a regionální kola. Do finále se tak probojují pouze ti nejlepší z jednotlivých krajů republiky. U kategorií Autotronik a Autolakýrník to jsou pouze vítězové, u dvou nejstarších soutěžních kategorií Automechanik a Karosář pak první dva. Každý kraj může tedy vyslat celkem 6 žáků. V Mladé Boleslavi pak soutěží maximálně 14 nebo 28 mladých opravářů.
Naši žáci patří v posledních letech vždy k nejlepším, od roku 2010 jsme přivezli celkem 8 medailí, automechanici dvakrát zvítězili a dvakrát dosáhli na stříbro, autotronici připojili dvě bronzové a loni zlatou medaili a jednu bronzovou vybojoval karosář. Již samotná účast na národním finále se ovšem považuje za úspěch a jako výrazný úspěch se obvykle hodnotí umístění v elitní desítce. Letošní výpravu reprezentující Pardubický kraj tvořili 3 naši žáci, 2 žáci ISŠT Vysoké Mýto a automechanik ze SŠA Holice. Chlapci svou úlohu zvládli se ctí a za své výsledky se stydět nemusí.
Automechaniků se zúčastnilo všech 28, Tomáš Bodlák z Holic skončil na 22.místě, za nás soutěžil Lukáš Chovan a vylepšil loňské 8.místo svého staršího spolužáka Filipa Vávry, opět se tak probojoval do elitní první desítky na velmi pěkné 7.místo, s minimálním bodovým odstupem za medailovými pozicemi. V kategorii karosářů soutěžilo jen 15 účastníků, na 7.místo dosáhl karosář z Ústí Marek Černohorský a ještě o dvě příčky výše na vynikajícím 5.místě se umístil Michal Dočkal z Vysokého Mýta. Autolakýrníků se nakonec sešlo pouze 9, na osmém místě skončil Patrik Profous z vysokomýtské školy. V kategorii maturitního oboru Autotronik soutěžilo všech 14 vítězů krajských kol, náš kraj reprezentoval Vojtěch Vondráček ze 4.T a umístil se na 10.místě.
Přestože letos nevezeme žádnou medaili, můžeme výsledky našich reprezentantů hodnotit velmi pozitivně, v nabité konkurenci se rozhodně neztratili a určitě jim patří velký dík za výbornou reprezentaci Pardubického kraje. Také proto jim hned na místě ve velkém sále Training Centra blahopřál Mgr. Martin Kiss, vedoucí odboru školství Pardubického kraje, který přijal pozvání organizátorů soutěže a zúčastnil se slavnostního vyhlášení jako zástupce zřizovatelů středních škol. Žáci za své výkony samozřejmě převzali řadu cen, protože k pořadatelům i sponzorům patří nejprestižnější firmy z oblasti Automotive, která je tahounem naší ekonomiky. Z desítek firem zastřešujících tuto soutěž, vyčnívá šest hlavních partnerů, Škoda Auto, Bosch, Scania, Hella, Fronius a Würth. Pro všechny soutěžící bez ohledu na výsledek to ale byla především mimořádná životní zkušenost, kdy si otestovali svoje znalosti a schopnosti, pracovali s nejmodernější servisní technikou a předvedli, jak jsou připraveni na svůj profesní život.
Vedle poděkování žákům za reprezentaci školy a kraje patří velký dík také všem, kdo se na jejich přípravě jakkoli podíleli.
Jindřich Kovář