Naši vytrvalci na Juniorském maratonu

V pondělí 9. dubna 2018 se naše družstvo dálkových běžců zúčastnilo semifinálového kola Juniorského maratonu 2018, který se uskutečnil v Pardubicích, v překrásném sportovním areálu Na Špici. Za krásného slunečného počasí se představilo celkem 19 štafet, z nichž jedna však běžela mimo závod.

Juniorský maraton je největší běžeckou akcí pro střední školy v České republice. Běží se formou štafety desetičlenných družstev složených ze středoškolských studentů, přičemž minimálně 3 úseky, konkrétně 3., 5. a 7. úsek, musí běžet dívka. Všichni společně pak zdolávají trať klasického maratonu, tj. 42 km 195 m, každý ze závodníků tedy musel zdolat 4200 m a to na okruhu o délce 700 m.

Naše družstvo startovalo ve složení: 1. úsek: Žitka Ondřej 4.A, 2. úsek: Puchmajer Jan 4.A, 3. úsek: Říhová Hana 2.A, 4. úsek: Gabris Josef 4.A, 5. úsek: Lžičařová Adéla 2.A, 6. úsek: Hynek Martin 1.C, 7. úsek: Peterová Tereza 3.A, 8. úsek: Skalický Michal 2.D, 9. úsek: Nguyen David 2.T, finišmanem na 10. úseku byl Marek Kadrmas z 2.A. Jako náhradníci byli připraveni do závodu naskočit Robert Jiroušek z 2.D a Denisa Trojáková ze 3.A.

Až do předávky na 5. úseku se závod pro naše družstvo vyvíjel vcelku příznivě. Po solidních výkonech našich běžců na prvních čtyřech úsecích jsme se v průběžném pořadí pohybovali na 11. – 13. místě. Na 5. úseku běžela Adéla Lžičařová. V průběhu 4. kola se u ní začaly projevovat velké bolesti v levé noze /pozdější lékařské vyšetření ukázalo naštípnutou zánártní kůstku/. Adéla musela vzdát, dle regulí závodu jí však mohla vystřídat náhradnice.

Na trať tedy vyběhla Denisa Trojáková. Čekaly na ni zbývající 2 kola 5. úseku. Avšak již po několika desítkách metrů začaly i u Denisy zdravotní problémy, tentokráte to byla kolena.  Denisa na hranici sebeobětování a ve velkých bolestech 5. úsek dokončila a umožnila tak naší štafetě pokračovat v závodě. Nicméně, po těchto komplikacích se naše štafeta v průběžném pořadí propadla na 16. místo.

Aby té smůly nebylo málo, na 7. úseku, před cílem druhého kola, musela pro bolest v koleni vzdát i Tereza Peterová. Po domluvě s pořadateli mohla na trať znovu vyběhnout naše jediná zdravá závodnice Hanka Říhová, která měla již v nohou „svých“ 4200 m. Hanka běžela výborně, bojovala a i přes nabranou ztrátu udržela 16. pozici.

Rovněž hoši na 8. – 10. úseku podali super výkon na hranici svých možností. Zvláště pak individuální čas našeho finišmana, Marka Kadrmase, patřil k vůbec nejlepším v celém startovním poli 190 běžců. I díky tomu se nakonec podařilo 16. místo v konečném pořadí uhájit.

Při normálním průběhu závodu z našeho pohledu, věřím, že naše štafeta měla na umístění kolem 10. – 11. místa, což by vzhledem k naší první účasti na tomto masovém podniku, nebyl špatný výsledek. Proto všichni společně věřme, že příští rok budeme lepší.

V. Kolář