Regionální kolo soutěže Autoopravář Junior 2019

Ve čtvrtek 14. března 2019 proběhlo v areálu praktického vyučování Střední školy automobilní v Ústí nad Orlicí soutěžní klání mladých autoopravářů o postup do celostátního finále této prestižní soutěže. Tato soutěž s více než dvacetiletou tradicí probíhá v kategoriích Automechanik, Autotronik a Karosář junior podle studovaného oboru a z tohoto regionálního kola tak vzešli reprezentanti Pardubického kraje pro národní finále pořádané již tradičně v Mladé Boleslavi těsně před Velikonocemi.

Pořadatelství regionálního kola postupně putuje krajem od školy ke škole, letos se jej zhostila ústecká škola, kam kromě domácích dorazili soutěžit také žáci z Holic a Vysokého Mýta.

Organizační schéma je již tradiční a odpovídá také finálovému klání, na účastníky soutěže vždy čekají tři typy úkolů. Nejdůležitější praktické úlohy jsou doplněny o poznávací úkoly a uzavíracím článkem je test teoretických znalostí. Na přípravě praktických úloh si dali učitelé OV ústecké školy záležet a se zkušenostmi z uplynulých ročníků celostátního finále nachystali pracoviště s nejmodernější diagnostickou a servisní technikou, s jejíž pomocí žáci prováděli předepsané úkony na nejnovějších vozidlech, která v Ústí slouží jako učební pomůcky. K nejzajímavějším patřilo určitě měření geometrie podvozku na modernizované verzi Octavie 3. generace s použitím kamerové 3D geometrie Hunter nebo kontrola chladicího okruhu klimatizace u Fabie rovněž 3. generace. Pro žáky nejatraktivnějším úkolem pak byla zkušební jízda s modelem Škoda Kodiaq, při které odhalovali celou řadu připravených závad. A nebylo by snad ani možné tuto soutěž si představit bez opravy rozvodového mechanismu, tentokrát na moderním vznětovém motoru koncernu VW 1,6 TDI CR, který pohání celou řadu koncernových vozidel.

Z výsledků celodenního soupeření měli největší radost domácí, podařilo se jim zvítězit ve dvou kategoriích a v celostátním finále tak budou školu i celý kraj reprezentovat dva žáci školy, Tomáš Tauchman ze 4.T v kategorii Autotronik a automechanik Josef Hejlek ze 3.C. V kategorii karosářů zvítězil Marek Johan z ISŠT Vysoké Mýto. V souladu s postupovým klíčem tuto trojici vítězů doplní ještě dva žáci ze SŠA Holice, kteří se umístili u karosářů na druhém a u automechaniků na třetím místě.

Význam této soutěže pro vzdělávání v automobilních oborech zdůraznila přítomnost radního Pardubického kraje pro školství Ing. Bohumila Bernáška na slavnostním vyhlášení výsledků a předávání hodnotných cen všem účastníkům od sponzorů.

Na závěr samozřejmě patří vedle gratulace postupujícím, také velké poděkování všem, kteří se na náročné přípravě regionálního kola soutěže podíleli. Především je ale třeba všem reprezentantům Pardubického kraje v polovině dubna držet palce, aby se v Mladé Boleslavi v náročné konkurenci neztratili a svůj kraj dobře reprezentovali.

 

Ing. Jindřich Kovář