TECHNOhrátky v Ústí nad Orlicí

Naučná výprava do automobilového království

Podzimní návrat na Orlickoústecko měly TECHNOhrátky skutečně stylový – ve středu 2. října navštívily naší střední školu. Přesně 134 žáků z deseti základních škol u nás poznávalo a zkoušelo činnosti, které jsou nezbytné pro úspěšný vstup kvalifikovaných odborníků do automobilního průmyslu, klíčového sektoru české ekonomiky. Ačkoliv vytrvalý déšť nás přinutil omezit některé připravené venkovní aktivity, náhrada byla dostatečně zajímavá a akční. Mnozí školáci tak mimo jiné viděli poprvé na vlastní oči i tank T 54 vystavený v areálu dílen v Hylvátech.

Příležitost i pro dívky

O kvalitě vybavenosti učeben a dílen se vzápětí přesvědčili žáci devátých tříd z Orlickoústecka a Svitavska. Tři speciální stanoviště byla přichystána v budově školy na Dukle, další tři také v areálu dílen v Hylvátech. Zaměřila se na seznámení s obory průmyslová ekologie, mechanik opravář motorových vozidel, silniční doprava, autotronik, autoelektrikář, karosář a autolakýrník. Už ani tolik nepřekvapilo, že v jednotlivých školních výpravách měly početné zastoupení dívky – v naší orlickoústecké „automobilce“ ostatně děvčata studují ve všech vyučovaných oborech.

Průmyslovou ekologii prezentovali studenti

Názvy šesti pracovišť jsme označili výstižnými názvy, takže každý účastník už předem věděl, jaké aktivity ho tam čekají. Například stanoviště Jak to jedeš „posadilo“ školáky k trenažerům, Pit stop je zaměstnal demontáží a montáží všech čtyř kol na osobním vozidle, v Ekohrátkách poznávali kapaliny obsažené v autě a v Lakohrátkách prováděli nástřik barev pomocí šablon. Ti, kteří byli zklamáni, že se kvůli špatnému počasí tentokrát nesvezou ve vytoužené motokáře, se dočkali alespoň částečné náhrady v podobě jízdy na závodní dráze s modely aut.

Tradiční velké ovocné dorty získali v soutěži manuální zručnosti žáci Základní školy Horní Čermná, ve vědomostním kvízu Hej Ty, víš to?“ uspěla výprava Základní školy Riegrova ze Svitav.