Mladý autotronik z Ústí opět patří mezi nejlepší

Těsně před velikonočními prázdninami probíhalo ve Škoda Training Centru v Mladé Boleslavi tradiční finále celostátní soutěže Autoopravář Junior. Tradice této soutěže žáků automobilních škol se již blíží hranici 25 let a k pořadatelům i sponzorům patří nejprestižnější firmy z oblasti Automotive, která je bezesporu tahounem naší ekonomiky. Z desítek firem zastřešujících tuto soutěž, vyčnívá šest hlavních partnerů, Škoda Auto, Bosch, Scania, Hella, Fronius a Würth. V soutěži se vždy utkají žáci tří učebních a jednoho maturitního oboru, podle kterých je soutěž rozdělena na čtyři kategorie. Protože se každoročně soutěže účastní přes 4000 žáků z více než 120 škol, probíhají školní a regionální kola, do finále se tak probojují pouze ti nejlepší z jednotlivých krajů republiky. Žáci Střední školy automobilní Ústí nad Orlicí patří v posledních letech vždy k nejlepším, od roku 2010 přivezli již celkem 8 medailí, automechanici dvakrát zvítězili a dvakrát dosáhli na stříbro a jednu bronzovou vybojoval karosář. Nejnovější úspěchy mají ale v jediném maturitním oboru, který je do soutěže zařazen, v oboru Autotronik. Od roku 2013 se mladí autotronici z Ústí téměř pokaždé prosadili na medailové pozice, ke dvěma bronzovým příčkám připojili celkové vítězství v roce 2016. Také proto byla letošní výprava Střední školy automobilní pod mírným tlakem, zda dokáže na tuto příjemnou, ale poněkud zavazující tradici navázat. Školu a celý Pardubický kraj vyrazil reprezentovat Jiří Lorenc, žák čtvrtého ročníku, který zvítězil jak ve školním, tak v krajském kole, kde porazil nejlepšího autotronika z Holic. Autotroniků se letos ve finále zúčastnilo celkem 14, po jednom z každého kraje. Jiří ale svou úlohu zvládl a ve velmi vyrovnané soutěži se opět prosadil na stupně vítězů. Nejúspěšnější trojice byla neuvěřitelně vyrovnaná, při celkovém maximálním počtu více než 400 bodů, rozhodovaly o umístění „na bedně“ pouze jednotlivé body, mezi prvním a třetím byl rozdíl čtyř bodů, mezi druhým a třetím dokonce bod jediný. Také proto je celkové třetí místo a další bronzová medaile do školní sbírky velkým úspěchem, který potvrzuje, že automobilní škola v Ústí nad Orlicí připravuje žáky na jejich budoucí povolání opravdu velmi dobře, takové srovnání s ostatními školami celé republiky, jaké přináší soutěž Autoopravář Junior, má již svou váhu a opakované úspěchy žáků ústecké školy řadí tuto školu k nejúspěšnějším z celé republiky. Při slavnostním vyhlašování výsledků v multifunkčním školícím sále Škoda Training Centra si tak mohl Jiří Lorenc s klidným úsměvem vychutnat jako první z vyhlašovaných medailových pozic potlesk zaplněného sálu a převzít řadu cen věnovaných sponzory jak přímo jemu, tak škole, která ho tak dobře připravila.

Ing. Jindřich Kovář

Video ze soutěže  ZDE