Nábor do Českého registru dárců kostní dřeně

Důležitou aktivitou je účast v registru dárců kostní dřeně. Díky aktivitě učitele Mgr. Radka Biedly se zaregistrovalo do registru dárců již 1218 mladých lidí z naší školy a dokonce 11 z nich kostní dřeň ve Fakultní nemocnici v Plzni i darovalo.

Jsou to: Hana Hlavová, Tomáš Jetmar, Tomáš Ulrich, Michael Lorenc, Přemek Král, Lukáš Maleček, Ondřej Koudelka, František Hanus, Jan Tomáš, Roman Skála, Jakub Faltus.

Pomohli tím zachránit život vážně nemocných pacientů. V rámci České republiky se jedná o mimořádné číslo vztahující se k jedné instituci.

Další informace o darování kostní dřeně: V naší zemi každý rok onemocní stovky mladých lidí i dětí, život ohrožujícími chorobami jako jsou leukémie, těžké krvetvorné útlumy, zhoubné nádory a další vážné nemoci krve a obranyschopnosti. Moderní léčebné postupy jako je chemoterapie, biologická léčba a další, nabízejí u většiny nemocných zlepšení stavu, ne vždy ale trvalé vyléčení. Transplantace krvetvorných buněk od zdravého dárce jim může dát naději na uzdravení a návrat do plnohodnotného života. K tomu je ovšem potřeba vhodný dárce dřeně, zcela jedinečná osoba, která se s nemocným shoduje v mimořádně složitém systému transplantačních znaků.

Další stovky studentů se staly i dárci krve či krevní plazmy.

Pavel Jantač